HRV analýza: čo nám vie povedať variabilita srdcovej frekvencie o strese a našej osobnosti?
HRV analýza je vedeckými dôkazmi podloženým nástrojom na meranie aktivity autonómneho nervového systému (ANS). Špecifické zmeny srdcovej frekvencie, hodnotené z EKG krivky, nám vedia prezradiť, či práve prežívamestres, alebo sme uvoľnení. Či aktuálnu situáciu a prostredie prežívame ako bezpečné, alebo ohrozujúce.
Niektoré typy podnetov z prostredia máme zapísané ako ohrozujúce už v našej genetickej výbave, iné si naša emočná pamäť zapisuje do tejto kategórie na základe našich negatívnych životných skúseností.
Náhly hlasný zvuk spustí úľakovú stresovú reakciu u každého, ale nie každý reaguje stresom na náročnú matematickú úlohu. Vôňa vianočného stromčeka, vanilky a škorice u väčšiny ľudí vyvolá radosť a vianočnú nostalgiu, ale pre ľudí, ktorí na Vianoce zažili náročnú situáciu, rodinné hádky alebo osamelosť, môžu tieto vône spustiť smútok a stres.
HRV analýza tak môže podať informácie aj o našich životných skúsenostiach a spôsobe, ako sme sa ich naučili zvládať.
Najnovšie výskumy a poznatky o ANS a srdci však význam tohto vyšetrenia posunuli ešte oveľa ďalej.
Parasympatikus – blúdivý nerv s veľkým významom
Variabilita srdcovej frekvencie (HRV – heart rate variability), teda špecifické rytmické kolísanie pulzovej frekvencie v čase, vzniká vďaka pôsobeniu vagového nervu (parasympatiku) na srdce. Parasympatikus je jednou z vetiev ANS, ktorej aktivita sa spája s prežívaním pokoja a bezpečia. Nové výskumy však posunuli význam vagového nervu oveľa ďalej. Jedna z jeho dvoch vetiev (tzv. predný parasympatikus) je totiž zásadný pre našu možnosť emočného prepojenia s inými ľuďmi, pre vytváranie vzťahovej väzby, pre prežívanie blízkosti, empatie, či na čítanie emočných výrazov druhých ľudí. Umožňuje nám naviazať sa a cítiť spojenie, a to nielen s druhým človekom alebo skupinou ľudí, ale aj s okolitým prostredím a prírodou.
Keď prežívame spojenie s iným človekom, v našom tele sa odohráva tzv. koherencia – frekvencie srdcovej, dychovej a mozgovej činnosti sa zladia a vysielajú elektromagnetické vlny. Vtedy na HRV vidíme rytmické zmeny tepovej frekvencie, viazané na dýchanie.
Tieto rytmické zmeny pulzovej frekvencie, odrážajúce vagovú aktivitu, hovoria veľa aj o type osobnosti, najmä jej dispozícii k citlivosti a vnímavosti. Sú typické najmä pre ľudí s vysokou citlivosťou, empatiou, tendenciou k starostlivosti o druhých a uprednostňovaním potrieb druhých pred vlastnými. Vysoká aktivita parasympatiku a vysoká variabilita pulzu je tak spájaná so "ženskými", alebo jinovými kvalitami človeka.
Sympatikus – nerv stresovej reakcie, ale aj štruktúry, stability a akcie
Sympatikus je druhou ANS, ktorý je tradične spájaný so stresovou odpoveďou typu útek/útok. Na HRV sa jeho aktivita prejavuje zvýšením pulzovej frekvencie a jeho vysokou pravidelnosťou, teda nízkou variabilitou.
Jeho aktivita však nehovorí len o strese, ale aj o smerovaní pozornosti do prostredia (na rozdiel od parasympatiku, ktorý sa spája pozornosťou a vnímavosťou k telu, prípadne prežívaním prostredia cez svoje pocity). Osoby s dominanciou sympatiku mávajú dominantné "mužské", alebo jangové vlastnosti: stabilitu, rozhodnosť, schopnosť ísť do akcie a podobne. Sympatikus je spájaný s pozornosťou orientovanou do prostredia a na riešenie problému. Nižšia aktivita parasympatiku u týchto ľudí hovorí o nižšej citlivosti a vnímavosti voči druhým i sebe, obmedzenej možnosti vnímania telesných pocitov, ale aj empatie.
U časti ľudí je jedna z vetiev ANS výrazne dominantná a jej dominancia koreluje s dominantnou stratégiou konkrétneho človeka. Väčšina ľudí má však k v nejakej mierne k dispozícii obe vetvy, sympatikus aj parasympatikus. Optimálne pre náš život a zdravie je, ak ich vieme používať dynamicky a adekvátne k aktuálnej situácii.
Význam HRV analýzy
HRV analýza je veľmi užitočným nástrojom, ktorý vie povedať veľa o aktuálnej stresovej reakcii človeka, ale tiež veľa o jeho osobnosti a osobnostnej dynamike, ktorá je spojená nielen s jeho stratégiami správania, ale aj so stavbou tela, reaktivitou, metabolizmom, imunitným systémom a náchylnosťou k zdravotným problémom. Toto meranie je vlastne technickejšou a vedeckejšou variantov pulzovej diagnostiky, ktoré tisícročia používajú východné medicínske prístupy. Mnoho skúsených terapeutov dokáže kvality merané týmto vyšetrením vypozorovať alebo vycítiť, v dnešnej dobe medicíny podloženej dôkazmi je však užitočné podkladať intuitívne hodnotenie aj technickými riešeniami.
MUDr. Lenka Bachratá a tím Mind&Body zdravotného centra