PORUCHY SPÁNKU / SPÍTE NAOZAJ DOBRE? Mám aj ja poruchu spánku?

21.02.2024

Všeobecne sa za poruchu spánku považuje stav, kedy klient popisuje ťažkosti so zaspávaním, časté budenie sa počas noci, príliš skoré zobudenie sa s nemožnosťou ďalej zaspať. Býva to znakom narušenia cirkadiálnych rytmov u človeka s poruchou spánku. Spánok býva pri poruchách spánku nedostatočný na odpočinok, regeneráciu, človek sa ráno necíti svieži.Takýto stav ovplyvňuje celkovú kvalitu života osoby a významne zvyšuje zdravotné riziko. Neriešené poruchy spánku môžu spôsobiť ďalšie symptómy, ako sú chronická únava, zlá nálada a nervozita, slabosť, podráždenosť, hypersenzitivita na podnety a pod.Výsledkom dlhodobých problémov so spánkom je možné riziko zdravotných ťažkostí spojených s hypertenziou, cukrovkou, obezitou, depresiou, infarktom či mŕtvicou..

Ale ja nemám stres! Tak prečo sa to deje?

O strese a jeho dôsledkoch dnes počúvame na každom kroku. Klienti ma často ubezpečujú, že oni stres nemajú, že sú v pohode a všetko zvládajú - to len psychológovia a lekári zveličujú. Pravda je však taká, že na stres si väčšina z nás stále viac zvyká a vytvárame si rôzne adaptácie na jeho každodenné zvládanie. Mnohé sú funkčné a je výborné, keď si nájdete niečo, vďaka čomu stres odbúravate, filtrujete a vybijete energiu. Vďaka tomu viete večer doma vypnúť- uvoľniť sa, neriešiť prácu a starosti. Pokiaľ však trpíte poruchou spánku, je dosť pravdepodobné, že niečoho máte v živote priveľa či naopak primálo – chýba vám rovnováha. Navyše, večerný tlak na to "dobre sa vyspať" za presne vymedzený čas, ktorý na seba často vytvárame, nám vôbec nepomáha ku kvalitnému spánku.

Čo teda môže pomôcť?

Základom je uvedomenie si, že váš spánok vám naozaj nestačí a potrebujete niečo zmeniť. Vy sami, pretože nikto iný to za vás neurobí. Ďalším krokom je spánková hygiena, o ktorej sa tiež veľa píše – pravidelný spánkový režim, večer eliminovať modré svetlo monitorov, pokojná aktivita pred spaním, nejesť príliš neskoro pred spaním, vyvetrať si v spálni a pod. Lieky na spanie by mali byť (s výnimkou akútnych situačných ťažkostí) poslednou možnosťou.

Keď spánková hygiena nestačí...

Nemusíte byť na to sami! Keď tíško trpíte a svoj problém so spánkom neriešite, lebo "veď to vydržím" alebo "nebudem chodiť po lekároch, nie som chorý, nemám čas", vaše telo sa stále viac vyčerpáva a zvyšujete si tak dysreguláciu nervovej sústavy. Telo je unavené, mozog je unavený, ale paradoxne problém večer zaspať sa môže stále len prehlbovať i napriek tomuto vyčerpaniu. V takomto stave a pokiaľ pravidelne absolvujete preventívne prehliadky u vášho všeobecného lekára, je na mieste zvážiť pomoc psychológa.

Ako mi môže pomôcť psychológ?

Sedenie so psychológom má spravidla vždy za cieľ uľaviť vám z vášho stresu, ťaživého prežívania, máte priestor zdieľať svoje trápenie, problémy a nachádzať priestor na zmenu, posun, zlepšenie svojej situácie. Občas je terapia prvé a jediné miesto, kde si môžete dovoliť priznať, že máte problém alebo niečo nezvládate. Už tento proces samotný môže mnohým pomôcť k úľave a lepšiemu spánku.

Ďalšou možnosťou, ktorú využívame u nás v Mind & Body je neurofeedback. Neurofeedback je vedecky aj empiricky podložená prístrojová terapeutická metóda zameraná na nadobudnutie samoregulácie mozgu. Prebieha neinvazívne, úplne bez bolesti, býva väčšinou oddychový a príjemný. Mozog sa učí znova sám korigovať svoju úroveň nabudenia a reagovania na podnety cez sledovanie obrazovky so spätnou väzbou z aktivity vášho mozgu. Cieľom je nastoliť nervovej sústavy vyrovnanie a stabilitu.

Častokrát využívame ako doplnok aj nácvik relaxácie, cvičenie zamerané na uvoľnenie svalového napätia, vnímanie tela a svojho dychu. Táto kombinácia býva pre klientov veľmi príjemná, bezpečná a hlavne účinná.

Diagnostika spánku

Pokiaľ si nie ste istí kvalitou svojho spánku, zdá sa vám, že spíte fajn, no napriek tomu ste ráno unavení alebo ste sa našli v niektorých iných vyššie uvedených symptómoch, môžete u nás absolvovať diagnostiku spánku. V Mind & Body vykonávame 24 – hodinové (podľa potreby aj 72 – hodinové) vyšetrenia HRV holterom a spánkovým Somno touch holterom, vďaka ktorým vieme presne a komplexne vyhodnotiť kvalitu vášho spánku počas meraných nocí, a to z hľadiska EKG signálu, monitorovania dychu a iných parametrov. Následne vám budeme vedieť odporučiť pre vás vhodnú intervenciu, pokiaľ to bude potrebné.

Prajem vám dobrú noc😊